Adventní a Vánoční čas
Advent = radostné očekávání Vánoc
Advent je doba očekávání a přípravy na Vánoce, ať již duchovní či materiální :)
Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem (v případě, že Štědrý den připadá na neděli, tak advent začíná pouze 3 týdny před Vánocemi, protože Zlatá neděle je přímo na Štědrý den).
Dříve to byla doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv. Ale v posledních dvou stoletích nabývá na důležitosti materiální příprava Vánoc - kupování vánočních dárků, pečení cukroví, úklid a výzdoba domovů.
Dříve v naší tradici byl advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků. Jejich přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce. Následoval odpočinek v zimě při vykonávání domácích prací jako draní peří, pletení, tkaní apod.
Vánoce - proč je slavíme v prosinci?
Už ve 3. století našeho letopočtu se považuje za den narození Ježíše Krista 25. prosinec. Samotné Vánoce začínají pro většinu obyvatel Štědrým večerem (24. prosince), který byl první z dvanácti svatých nocí, protože ve středověku nezačínal nový den půlnocí, ale již večerem - východem první hvězdy, proto je Štědrý večer považován za součást svátku Narození Páně (25. 12.).
Vánoce trvají od 25. prosince do 6. ledna, kdy se slaví svátek Tří králů - podle tradice se toho dne přišli poklonit právě narozenému Ježíšovi do Betléma mudrci od východu a přinesli mu dary. Tradice udělala pozdějí z mudrců krále a stanovila jejich počet na tři. Jejich jména jsou nejčastěji uváděná jako Kašpar, Melichar a Baltazar. U nás se posvěcenou křídou psalo na dveře domů a chlévů zkratka K+M+B, což se mylně vykládá jako iniciály těchto králů. Skutečný text totiž zní Christus mansionem benedicat - Kristus ať obydlí žehná.
Co symbolizují barvy vánoc?
Tradiční barvy vánočních ozdob jsou červené, zelené a zlaté.
Červená často symbolizuje lásku, krev a oheň. Během Vánoc symbolizuje krev Ježíše, která byla prolita při jeho smrti ukřižováním za vykoupení křesťanů.
Zelená symbolizuje věčný život, zejména proto jsou již od předkřesťanských dob používány větve jehličnanů a stálezelených dřevin.
Zlatá barva je považována už od dob starověkého Egypta za symbol nejvyšších hodnot, je popisována jako symbol slunce, ušlechtilosti, velkorysosti, idealismu, vznešenosti, moudrosti nebo prostě bohatství a hojnosti. Je barvou spojenou s Vánocemi - zlato jako jeden z tří darů Tří králů.
Bílá během Vánoc je symbolem nevinnosti, Panny Marie, čistoty, ale i sněhu.
Fialová je barvou katolické církve během vánočního období od adventu do Vánoc, jde o barvu postu a pokání za hříchy.
Růžová barva symbolizuje radost, je použita například pro svíce, které se poprvé rozžíhají o třetí neděli adventní.
Černá barva se od liturgické reformy provedné v roce 1965, nepoužívá.
Modrá barva je obvyklou tradiční slavnostní vánoční barvou pro protestanty. Podle některých informací je modrá barva ale na počátku 21. století již symbolem Panny Marie. Podle jiných zdrojů modrá barva symbolizuje vše nadpozemské, nebeské, ale také například víru nebo klid a ztišení.
Moderní Vánoce - kdo nám nosí dárky?
Dárky jsou jedním z hlavních atributů moderních vánoc. Je tomu tak podle některých zdrojů na památku toho, že tři mudrcové z Východu přinesli novorozenému Ježíšovi ke kolébce jako dary zlato, kadidlo a myrhu.
S Vánocemi a rozdáváním dárků je spojen velký počet postav. Mezi ně patří sv. Mikuláš (St. Nicholas) i postavy od něj odvozené – anglický Santa Claus, francouzský Père Noël, nizozemský Sinterklaas či německý Weihnachtsmann. Ve střední Evropě rozdává dárky Christkind čili Ježíšek, v Rusku Děda Mráz, ve Finsku Joulupukki, ve Švédsku skřítek Jultomten, v Norsku jiný skřítek Julenissen.
Celosvětově nejznámější je dnes červeně oblečený Santa Claus. Jméno Santa Claus lze vysledovat zpět do holandského výrazu Sinterklaas, což je jednoduché pojmenování pro sv. Mikuláše. Lidé ve středověku si zvykli dávat si dárky jeho jménem a během reforem se změnilo datum rozdávání dárků z 6. prosince na Štědrý den.
Tradice v několika latinskoamerických zemích (jako je Venezuela a Kolumbie) praví, že Santa Claus dělá hračky a pak je dává Ježíškovi, který je tím, kdo ve skutečnosti roznáší dárky do dětských domovů. Tato verze je smířením tradiční náboženské víry a ikonografie Santa Clause importované ze Spojených států.
Vánoční příměří
Během první světové války se vojáci bojujících stran setkávali a společně slavili vánoce, či dokonce někde sehráli vánoční fotbalové utkání. Vojáci si vyměňovali dary, někdy i adresy, a pili. Často příměří začalo žádostí o možnost pohřbít mrtvé kamarády.Tento příběh je někdy upravován jako dramatické vyprávění v krátkých literárních dílech.
Vánoční ostrov
Vánoční ostrov je zámořským územím Austrálie. Nachází se v Indickém oceánu. Ostrov byl mezi mořeplavci znám již na začátku 17. století, název ostrova pochází od kapitána Williama Mynorse, jenž tak ostrov nazval, protože kolem něj 25. prosince 1643 plul.
Též ostrov Kiritimati byl pojmenován jako Vánoční ostrov, kapitánem Jamesem Cookem, protože jej objevil na Štědrý den roku 1777. Tento atol se nachází v Tichém oceánu v severním řetězci Liniových ostrovů. Je to největší korálový atol na světě.
zdroj: Wikipedie